WP PIVO.CZ

31.3.2021

WordPress pivo online #2 English

WordPress piva jsou tradiční a neformání setkání lidí s WordPress komunity. Typicky se koná každou poslední středu v měsíci.
Vítáni jsou všichni, kteří mají rádi WordPress stejně jako my – ať jste HTML kodér, programátor, marketér nebo správce stránek, které na WordPressu běží. Sedneme si a pohovoříme o tom, co děláte, co děláme my, proč a jak. Vyměníme si zkušenosti, znalosti i nápady na to, jak dělat něco lépe nebo jinak. Není důležité, jakou úroveň znalostí máte a zda přijdete pouze poslouchat a něco nového se dozvědět.

Protože to na fyzické WP pivo ještě nějakou dobu nevypadá, pojďte si s námi sednout alespoň virtuálně a zúčastnit se druhého online srazu české wordpressové komunity. Tentokrát se zahraničními hosty a v angličtině.

The second online meetup of the Czech WP community in English edition features speakers who couldn’t join us at WordCamp Prague since we didn’t accept English talks this time, and it would be a shame to miss what they have to say.

📢 Schedule (for annotations, see below):
– 18:30 Opening words & What’s new in the world of WP (Karolína Vyskočilová, freelancer)
– 18:50 🎙Why podcasting is such a big opportunity for WordPress (Richard Midson, Automattic)
– 19:30 ⚒ Static WordPress - How To Make WordPress Faster And More Secure (Maciek Palmowski, Buddy)
– 20:10 “Afterparty”

🖐Do you want to give a talk? Let me know at [masked], and we could schedule another English meetup 🙂

---

💡 Why podcasting is such a big opportunity for WordPress (Richard Midson, Automattic)
Richard (former radio news editor, broadcaster, and now Happiness Engineer at WordPress.com) is a big fan of new broadcast media like podcasts and YouTube and advocates for getting more podcasters onto WordPress. In this half-hour talk, he'll cover the background to why podcasting is so big, how podcasting works on WordPress and what the opportunities are for website, theme, and plugin developers.

💡 Static WordPress - How To Make WordPress Faster And More Secure (Maciek Palmowski, Buddy)
What are the pros and cons of converting WordPress into a static website? Maciek will show how to achieve having a static site and share some impressive numbers about going static.

Setkání WordPress pivo a další komunitní akce pro vás organizují dobrvolnící z NášWP.
U zrodu těchto komunitních akcí stálo studio brilo.team
Sledujte nás na sociálních sítích: